Календарь

Материалы 30 мая 2014 г.

[Встреча с Православием / Апологетика]
Переход православных в ислам не относится к числу актуальных церковных проблем: это явление в общем-то маргинальное.
[Интернет-журнал / Семья]
Архимандрит Иларион (Аргату)
Ты была гордая и искала себе мужа красивого и умного, чтобы хвастаться им! Но тебе нужен супруг для тебя, а не для людей.
[Интернет-журнал / Общество]
Священник Олег Булычев
Что бы сказал гений про наше время, если бы узнал, что потомки вынесут ему смертный приговор еще до появления его на свет?
[Интернет-журнал / Общество]
Наталья Евсикова
«Пусть он родится! – не унимался молодой человек. – Это же часть меня! Я хочу этого». – «А я не хочу. Я не люблю его», – твердила она.
[Поместные Православные Церкви / Сербская / Публикации]
На Вознесение Господне расположенный в Метохии монастырь Высокие Дечаны отмечает свой престольный праздник или монастырскую славу – Спасовдан. На протяжении веков эта обитель является для сербов очагом веры и духа.

Мониторинг СМИ

Сергей Савенко
Приближается знаменательная дата в истории казачества нашего региона – 11 июня по старому стилю (по новому стилю – 22 июня). Это так называемый "Бабий праздник" на Тереке и, особенно, в станице Наурской.В этот день победоносно завершилась оборона этой станицы от многотысячного отряда Крымского калги (наместника) Шабаз-Гирей-султана и его союзников в 1774 году. То есть, мы находимся в преддверии 240-летия этого славного для терского казачества события.
Протоиерей Андрей Ткачев
Какими силами движутся исторические процессы в мире и регионах? Очевидно, в этом списке деньги, рыночные отношения, груз исторической памяти, геополитические интересы, яркие лидеры, закулисная возня…
Андрей Забегалин
26 мая 2014 года исполнилось 90 лет Обществу Ветеранов Великой Войны в Сан-Франциско. Инициативная группа, состоящая из бывших артиллерийских офицеров русской императорской армии в составе одиннадцати человек, в 1924 году дала жизнь новой эмигрантской организации. В юбилейный год начала Первой мировой войны хотелось бы вспомнить всех тех кто в ней участвовал и уже после Гражданской войны, оказавшись за пределами своей родины создавали очаги русской культуры зарубежом, которые хранили память о доблести и славе в той войне.
Священник Василий Куценко
Некоторые привычные слова имеют несколько значений. Например, слово «небо». Ученый даст этому слову одно определение, а в поэзии небо наполнится совершенно другим смыслом. И, наверное, у каждого человека хотя бы раз в жизни был повод произнести слова: «Я просто на небе от счастья!».

Српска верзиjа

[Вести]
Представници удружења православних омладинских покрета „Георгијевци!“ организоваће у суботу у Новопушкинском скверу у Москви сјајан плесни флешмоб против геј параде и у заштиту традиционалне љубави
[Вести]
У Црноморској морнаричкој високој војној школи „П.С. Нахимов“ 26. маја је обављено свечано освећење покретног храма, који је школи поклонио регионални непрофитни добротворни друштвени фонд за помоћ ветеранима и ратним војним инвалидима „Омофор“.
[Вести]
„Једна од главних и најубедљивијих победа домаће дипломатије која је призната у целом свету, јесте спречавање војне интервенције у Сирији“ –нагласио је Његова Светост Патријарх Кирил у свом обраћању на пријему поводом празника Васкрса у МСП РФ 28. маја.
[Вести]
„Нажалост, у последње време се редовно сусрећемо с неистинитим и отворено провокативним информацијама о нашој Цркви“ – нагласио је Управник послова УПЦ МП, Митрополит бориспољски и броварски Антоније у разговору са новинаром листа „Сегодня“.
[Вести]
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј боравиће у Тирани у периоду од 31. маја до 2. јуна. Повод ове посете је освећење Саборног храма Васкрсења Христовог у престоници Албаније.
[Духовни источници]
Оливера Радић
Слава цркве у метохијском селу Оптеруши, коју су шиптарски екстремисти срушили 1999.године, обележена је светом литургијом и резањем славских колача у цркви Успења Пресвете Богородице у Ораховцу, у четвртак, 29. маја.
[Вести]
На данашњи дан славимо Вазнесење Господње, које је за нас дан када се Господ вазнео на небеса. Бог је желео да и ми постанемо израз и продужетак Његове љубави; сам Бог је Љубав.
[Вести]
Представници Министарства управе и локалне самоуправе Републике Српске присуствоваће данас обиљежавању 22 године од одбране града Приједора, најављено је из Министарства.
[Вести]
У недељу о слепом, новоизабрани Епископ славонски г. Јован, по благослову Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, служио је свету архијерејску Литургију у цркви Свете Тројице у Сремчици. Преосвештеном Владици су саслуживали протојереј-ставрофор Мирослав Стикић, јереј Никола Гаврић и ђакон Владислав Голић.
[Вести]
У манастиру Високи Дечани свечано је прослављена манастирска храмовна слава - Спасовдан, Вазнесење Господа нашег Исуса Христа.
[Духовни источници]
Преподобни Јустин (Поповић ) Ћелијски
Зашто је створено тело човечије? Ево Празника који нам заиста казује зашто је Господ сишао с Неба, узео на Себе тело човечије, живео у телу, страдао, Васкрсао и Узнео се на Небо. Шта је то? Каква то велика тајна кружи око свију нас, и пролази око свију нас?
[Духовни источници]
Свети владика Николај Охридски и Жички
Кад ластама понестане хране и кад се студ приближи, оне се онда крећу у топле пределе, у пределе обилне сунцем и храном. Напред лети једна ласта просецајући ваздух и отварајући пут, а њој следи остало јато.
[Друштво]
Стефана Радић
На празник Светих Ћирила и Методија, после обележавања славе Богословије у Призрену, владика западно-амерички Максим, посетио је манастир Зочиште, Велику Хочу и Ораховац. Владика Максим је ранијих година долазио у Призрен, али је ово његова прва посета манастиру Свети Врачи у Зочишту, Ораховцу и Великој Хочи.
[Вести]
Званични представник Истражног комитета РФ Владимир Маркин изразио је огорченост поводом експеримента спроведеног у Великој Британији, у оквиру којег је адолесцентима који желе да у будућности промене пол, убризгана инјекција која блокира полно сазревање
Новости 30 мая 2014 г.