Календарь

Материалы 16 августа 2014 г.

Прп. Исаакий Далматский
Седмица 10-я по Пятидесятнице.
Успенский пост.

Cовершается служба, не отмеченная в Типиконе никаким знакомПрпп. Исаакия, Далмата и Фавста (IV-V). Совершается служба со славословиемПрп. Антония Римлянина, Новгородского чудотворца (1147).

Мч. Раждена перса (457) (Груз.). Прп. Космы отшельника (VI).

Сщмч. Вячеслава диакона (1918). Сщмч. Николая пресвитера (1938).

Мониторинг СМИ

Протоиерей Андрей Ткачев
Грузия к санкциям против России не присоединилась. Мудро. В противном случае басня о слоне и Моське будет настырно приходить ко всякому на память. Оно надо умным людям? Украина же к санкциям присоединилась… Помолчим, вздохнем и продолжим. Дела с санкциями не ограничиваются экономикой. Звучат также угрозы распространить запреты и ограничения на деятельность общественных и религиозных организаций. Понятно, что Русская Православная Церковь опять оказывается в зоне риска.

Српска верзиjа

[Вести]
У Севастопољу је 14. августа почела јединствена манифестација – поморска литија „Деца иду по мору: Севастопољ – Керч 2014.“. Међународна литија по кримским храмовима Светог благоверног кнеза Александра Невског одржава се у оквиру програма „Александар Невски – име Русије“
[Вести]
Православни хришћани би требали да буду активнији у борби за забрану абортуса, сматра настојатељ светогорског манастира Ватопед, архимандрит Јефрем.
[Друштво]
Трагични догађаји везани за терор без преседана који екстремисти чине према хришћанима Ирака, приморавају Руску Православну Цркву да поново подигне глас у њихову заштиту.
[Вести]
На заседању Светог Архијерејског Сабора Украјинске Православне Цркве Московске Патријаршије, који је заседао у Кијевско-печерској лаври 13. августа 2014. године, изабран је нови поглавар Украјинске Православне Цркве, досадашњи местобљуститељ Кијевске митрополитске катедре, Митрополит черновички и буковински Онуфрије.