Календарь

Материалы 26 декабря 2014 г.

Мученик Евстратий
Седмица 29-я по Пятидесятнице.
Рождественский пост.

Совершается служба с полиелеемМчч. Евстратия, Авксентия, Евгения, Мардария и Ореста (284-305). Cовершается служба, не отмеченная в Типиконе никаким знакомМц. Лукии (304).

Прп. Арсения Латрийского (VIII-X). Прп. Аркадия Новоторжского (XI). Прп. Мардария, затворника Печерского (XIII). Свт. Досифея, митр. Молдавского (1693) (Рум.).

Сщмч. Александра пресвитера и мч. Иоанна (1920). Сщмчч. Владимира, Александра, Иакова, Алексия, Григория пресвитеров (1937). Сщмч. Николая пресвитера (1938). Сщмчч. Емилиана, Василия пресвитеров (1941).

Утр. - Мф., 36 зач., X, 16-22. Лит. - Евр., 317 зач., VII, 18-25. Мк., 41 зач., IX, 33-41. Мчч.: Еф., 233 зач., VI, 10-17. Лк., 106 зач., XXI, 12-19.
[Встреча с Православием / Святые и святыни]
Священник Сергий Бегиян
Праотцы – предки Иисуса Христа. Мы читали о них и вроде их знаем – но в то же время и не знаем.
[Встреча с Православием / Святые и святыни]
Меня отцы благословили найти «ради Христа» воз дров. Пошла я на могилку к отцу Илариону и говорю: «Отче, дров нет, денег тоже, помоги!»
[Документы истории]
Алексей Солоницын
В тетради моего деда есть рассказ, как ему являлся святитель Николай Чудотворец «с Божею Матерью видимым образом».
[Встреча с Православием / Святые и святыни]
Ирина Ковынева
После кончины Вунибальда сами собой начали звонить колокола, зажглись свечи, и небесное благовоние ладана наполнило всё вокруг.
[Интернет-журнал / Семья]
Протоиерей Андрей Ткачев
«Сергей» и в жизни, и в записке должен стоять перед «Еленой», а не позади нее. И не надо отговариваться тем, что «мужик нынче не тот» и прочее.

Мониторинг СМИ

Вячеслав Воробьев 30 лет, старший сержант полиции Белгородского ОМОНа. За мужество и героизм, проявленные при ликвидации бандгруппы в Назрани 12 февраля 2009 года, удостоен звания Героя России.
Митрополит Диоклийский Каллист, председатель смешанной комиссии по православно-англиканскому диалогу, глава совета директоров Института православных христианских исследований в Кембридже, председатель группы «Друзья Православия на острове Айона» и «Друзья горы Афон», почетный доктор Общецерковной аспирантуры и докторантуры имени святых Кирилла и Мефодия, дал интервью для сайта ОЦАД.
Юрий Пущаев
Схима, высшая ступень православного монашества, подразделяется на малую и великую. Еще эти монашеские ступени называют малый ангельский образ и великий ангельский образ. Почему же их именно так называют, нам в рубрике «Толковый словарь» поможет понять греческий язык.

Српска верзиjа

[Вести]
28. децембра 2014. године на дан сећања на свештеномученика Илариона, архиепископа Верејског, Његова Светост Патријарх Московски и целе Русије Кирил служиће Свету литургију у Сретењском ставропигијалном манастиру.
[Вести]
У четвртак, 25. децембра 2014. одржан је први састанак чланова новооснованог Мисионарског одељења Српске Православне Цркве.
[Вести]
Православни богословски факултет Универзитета у Београду имао је част да на Детињце, 21. децембра 2014. године, угости стотинак деце из центра „Живимо заједно“ за дневни боравак деце са сметњама.
[Вести]
Црква Ружица и капела Свете Петке на Калемегдану обележиће 200 година од мученичког страдања ђакона Авакума и игумана Пајсија дводневним молитвеним сабрањима и свечаном академијом уз уметнички програм, у суботу и недељу, 27. и 28. децембра 2014.
[Вести]
Коло српских сестара „Света Ангелина Српска“ из Црњелова, које дјелује на простору Црквених општина и под окриљем парохија у Горњем и Доњем Црњелову, успјешно је спровело више хуманитарних акција у протеклом периоду.
[Вести]
Вјерни народ парохије перојске прославио је у четвртак, 25. децембра 2014. године, храмовну славу Преподобног Спиридона Чудотворца, епископа тримитунтског.
[Вести]
Поводом празника Дјетињци Православна омладина "Светог Василија Острошког“ из Никшића организовала је у недјељу 21. децембра 2014, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког, дјечје музичко вече.
[Вести]
У манастиру Свете Ане у Доњој Вријесци код Дарувара 22. децембра 2014. године, празник Зачећа Свете Ане прослављен је светом Литургијом коју је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије уз саслужење Преосвећеног Епископа пакрачко-славонског г. Јована и свих свештеника и ђакона Епархије славонске.
[Вести]
У Свечаној сали Дома Војске Србије одржана је трибина „Свештеници у Великом рату Србије“ у организацији Удружења ратних добровољаца 1912-1918. њихових потомака и поштовалаца и Медија центра „Одбрана“.