Календарь

Материалы 13 ноября 2013 г.

[]
Редкин Михаил, протоиерей
[Интернет-журнал / Семья]
Какая поддержка семье оказывается во Франции, и почему власти проигнорировали мнение французов, протестовавших против закона об однополых браках.
[Документы истории]
Митрополит Питирим (Нечаев)
Вопрос об экуменизме — очень серьезный. Сказать, что я отношусь к этому явлению положительно — не совсем правда, сказать, что отрицательно — совсем неправда. Загадка такая есть: совсем лошадь + не совсем лошадь = совсем не лошадь. Ответ: конь + як = коньяк. Шутки шутками, но действительно однозначно и прямолинейно ответить невозможно.
[]
Якобсонс Олеся
[Встреча с Православием / Подвижники благочестия]
Протоиерей Владимир Ригин
К отцу Владимиру с утра до позднего вечера идут люди за духовным утешением и добрым пастырским словом. Он бережно хранит богослужебную традицию Церкви, а сердце его отзывчиво любой беде. Всему этому он научился у своего духовного наставника митрополита Питирима.
[Встреча с Православием / Жизнь Церкви]
Зинаида Пейкова
Первое, что мы должны делать, – это часто исповедоваться. А значит, прежде чем говорить о частом причащении, нужно говорить о частой исповеди.
[Встреча с Православием / Жизнь Церкви]
Священник Димитрий Шишкин
Верится, что в Крыму будет когда-нибудь налажено производство церковного вина – производство с соблюдением не только надлежащих технологий, но и канонических правил.
[]
Экошар Рене

Мониторинг СМИ

Старец Кодрат был игуменом монастыря Каракал в течении 26 лет (1914-1940 гг.). Духовное величие отца Кодрата снискало ему всеобщее признание. Фраза «Кто бывал на Святой Горе и не видел отца Кодрата – тот ничего не видел» вошла в поговорку.
Протоиерей Михаил Редкин
Данная статья является откликом настоятеля Успенского храма с. Алешково Ступинского района Московской области протоиерея Михаила Редкина на проект документа «О подготовке ко Святому Причащению», подготовленный и проработанный комиссиями Межсоборного присутствия.
Алла Митрофанова
На прошлой неделе на экраны вышел фильм Александра Велединского «Географ глобус пропил», снятый по одноименной книге пермского писателя Алексея Иванова. Отзывы на эту картину – пожалуй, одна из самых популярных тем в киношном Рунете. Отзывы пишут и критики, и зрители, и мужчины, и женщины – «Географ» всех зацепил. Содержание его остро, игра актеров блестящая, да и книга Иванова совершенно прекрасна, а ее многие читали.
Архиепископ Наро-Фоминский Юстиниан
Об особенностях приходской жизни «за океаном» рассказывает архиепископ Наро-Фоминский Юстиниан, управляющий Патриаршими приходами в США.

Српска верзиjа

[Друштво]
Рене Екошар, оснивач Европског института за породично образовање, био је један од активних организатора масовног митинга у заштиту традиционалне породице који је одржан почетком 2013. године у Паризу
[Вести]
С благословом Његове Светости Патријарха московског и све Русије Кирила, Митрополит волоколамски Иларион, директор Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије, стигао је у Либан 9. новембра 2013. г.
[Вести]
Поводом четврте годишњице упокојења Патријарха српског Павла, Његово Преосвештенство Епископ ремезијански г. Андреј служиће 15. новембра 2013. године свету архијерејску Литургију и парастос у манастиру Раковица са почетком у 8 часова.
[Вести]
У Византијском музеју кипарског главног града одржана је званична церемонија враћања из Немачке на острво древних икона, мозаичких паноа и фресака. Они су били украдени из цркава и одвежени у Европу након што је Турска у оружаним нападима освојила северни део Кипра 1974. године
[Вести]
У уторак 12. новембра 2013. године, у храму Св. Георгија на Врацама (Источно Сарајево), војни свештеници у саставу Оружаних снага БиХ, прославили су своју Крсну славу - Светог свештеномученика и исповједника Варнаву Хвостанског.
[Вести]
У оквиру обележавања 400-годишњице династије Романов. Представљање књиге Љубинке Милинчић „Последњи Романови – пут патње“ Заједно са часописом „Геополитика.
[Вести]
Његово Преосвештенство Епископ шумадијски г. Јован освештао је 9. новембра 2013. године новоподигнути парклис Светог Николаја Охридског и Жичког у манастиру Успења Пресвете Богородице у Денковцу
[Вести]
У Градишци је вечерас одржана свечана академија поводом 900 година од рођења Стефана Немање, родоначелника лозе Немањића.
[Вести]
На локалитету православног гробља Биоковине код Јајца до сада су ексхумирани посмртни остаци најмање седам лица, међу којима и једног дјетета, а претпоставља се да је ријеч о цивилима српске националности и припадницима Војске Републике Српске, потврдила је портпаролка Института за нестала лица БиХ Лејла Ченгић.
[Историjа]
У другој епизоди серије КОНСТАНТИНОВО НАСЛЕЂЕ аутори се, уз помоћ великог броја саговорника, играних сцена и документарних записа, баве проблемом времена који посебно обележава нашу "убрзану" цивилизацију.
[Вести]
Председник Владе Србиjе Ивица Дачић и министар одбране Руске федерациjе Сергеj Шоjгу оценили су на вечерашњем састанку да су традиционално добри политички односи Србиjе и Русиjе унапређени и да су сада наjбољи у протеклих неколико децениjа, а договорено jе и да Србиjа и Русиjа наредне године заjеднички обележе 70 година ослобођења Београда.
[Вести]
Чланови Црквеног одбора Жупе Никшићке организовали су на празник Светог великомученика Димитрија још једну акцију постављања крсних знамења на подручју овог никшићког приградског насеља. Крстови су постављени у селу Васиљевићи и на локалитету Црквина у Заграду.
[Вести]
Јасно је да преко оних који су погазили светињу свештеничке службе нико не може примити благослов ни срећу. Уколико има оних који су се свјесно или несвјесно ставили у службу обијачке групе распопа Дедејића, такве очински и са свом пастирском одговорношћу упозоравамо да не изазивају гњев Божији и Божију осуду.